Kancelaria parafialna czynna we wtorek
od 16.00 do 16.45.
I. Formalności związane z sakramentami
Chrzest
– Formularz zgłoszeniowy dziecka
– Akt urodzenia dziecka (ksero)
– Świadectwo ślubu rodziców (jeśli mają ślub konkordatowy lub kościelny)
– Zaświadczenia, że przyszli Rodzice Chrzestni* są wierzącymi i praktykującymi katolikami (zaświadczenia potrzebne jeśli Chrzestni pochodzą z poza naszej parafii)
*Zgodnie z Kan. 874 §1. p.3 KPK „Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakramentu Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić.” Dlatego też do godności Rodziców Chrzestnych nie mogą być dopuszczone osoby żyjące w wszelkich nieformalnych związkach (konkubinat, związek niesakramentalny itp.) oraz osoby, które nie uczestniczą w życiu sakramentalnym (Msza Św. niedzielna, spowiedź)
Bierzmowanie
Przygotowanie do sakramentu bierzmowania rozpoczyna się we wrześniu każdego roku, obejmuje wszystkie klasy 6, 7 i 8 szkoły podstawowej i 3 klasy gimnazjalne i trwa do końca maja.
Terminarz spotkań na rok 2018/2019:
Spotkania dla klas 8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum w pierwszy i trzeci piątek miesiąca.
Spotkanie dla klas 7 szkoły podstawowej w drugi piątek miesiąca.
Spotkanie dla klas 6 szkoły podstawowej w czwarty piątek miesiąca.
Każde piątkowe spotkanie rozpoczynamy o godz. 17.30 nabożeństwem roku liturgicznego (różaniec, koronka, droga krzyżowa, nabożeństwo majowe, czerwcowe. Następnie o 18.00. Mszą św. i katecheza w salce. Spotkanie kończy się o godz. 19.15.
Kandydaci do bierzmowania uczestniczą w każdą niedzielę we Mszy św. oraz uczestniczą w nabożeństwach w roku liturgicznym (różaniec, roraty, droga krzyżowa, gorzkie żale, majówki). Prowadzą dzienniczek praktyk kandydatów.
Eucharystia
Przygotowanie do I Komunii Św. rozpoczyna się we wrześniu roku poprzedzającego.
Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą we Mszy Św. niedzielnej o godz. 12:00, a po Mszy Św. w katechezie.
Intencje Mszy Świętej można zamawiać w kancelarii parafialnej oraz po każdej Mszy Św. w zakrystii.
Pokuta
Sakrament pokuty i pojednania (spowiedź) sprawowany jest zawsze w czasie Mszy Św. oraz pół godziny przed Mszą Św. w trakcie nabożeństw, a także w I piątek miesiąca od godz. 17.30 (w czasie zimowym o 16.30). Spowiedź odbywa się też w czasie każdych Rekolekcji Świętych (w Adwencie i Czasie Przygotowania Paschalnego).
Namaszczenie chorych
W 2018 roku chorych odwiedzamy w I piątek miesiąca miesiąca, udzielając Komunii Św. i sakramentu pokuty.
Wiatyk (rozgrzeszenie, Komunia Św., namaszczenie) jest udzielane umierającym na wezwanie. Prosimy jednak nie zwlekać z wezwaniem Księdza do krytycznego momentu.
Małżeństwo
Chcąc zawrzeć sakrament małżeństwa należy zgłosić się do kancelarii parafialnej przynajmniej
pół roku przed planowanym ślubem.
Do zawarcia sakramentu małżeństwa potrzebne są:
– dowody osobiste
– świadectwa chrztu i bierzmowania narzeczonych (jeśli chrzest był poza naszą parafią)
– świadectwo ukończonych nauk przedmałżeńskich oraz w miarę możliwości konsultacji w poradni rodzinnej
– zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach
– zaświadczenie z USC (do małżeństwa konkordatowego)
II. Formalności związane z pogrzebem katolickim
Podstawowym dokumentem przy zgłaszaniu pogrzebu jest akt zgonu wydany przez właściwy urząd Stanu Cywilnego. Pogrzeb najlepiej zgłaszać do Pana Wacława Paterka, Dziećmorowice, ul. Bystrzycka 46, tel. 748457775, kom: 608349496, on również zarządza cmentarzem Parafialnym.
Taca zbierana w czasie pogrzebu jest przeznaczona na Mszę Św., która odprawiana jest miesiąc po pogrzebie w kościele parafialnym (dokładną data i godzina tej Mszy Św. jest podawana podczas pogrzebu).
Zgodnie z piękną Polską tradycją za każdego zmarłego powinna zostać odprawiona Msza Św. Gregoriańska (30 Mszy Św. odprawianych każdego dnia przez miesiąc bez przerwy) ufundowana przez Rodzinę zmarłego oraz uczestników pogrzebu. Z tym rodzajem Mszy Św. związana jest łaska szczególnego Bożego miłosierdzia dla zmarłej osoby.