1.
Intencja papieska na luty: O powołania kapłańskie i zakonne. Módlmy się, aby wspólnota kościelna przyjęła pragnienia i wątpliwości młodych ludzi, czujących powołanie do służenia misji Chrystusa.
Intencja Straży Honorowej na luty: Módlmy się za osoby opiekujące się chorymi i cierpiącymi, aby pełnione przez nich dzieła miłosierdzia przyniosły im wiele łask wypływających z Najświętszego Serca Jezusa, które jest źródłem wszelkiej pociechy.
2.
W dzisiejszą niedzielę, 2 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od początku czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia Dzieciątka Jezus przez Maryję i Józefa do świątyni jerozolimskiej. Niekiedy dzień ten nazywano także świętem Symeona. Jak pamiętamy z kart Ewangelii, Maryja złożyła Dzieciątko w ręce świątobliwego starca Symeona. W Jerozolimie to święto obchodzono już w V wieku i łączono je z procesją ze świecami. Od X wieku upowszechnił się zwyczaj błogosławienia w tym dniu świec. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca drogi naszego życia.
W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata. Wpatrzeni w ich wiarę i całkowite oddanie Panu Bogu zatrzymajmy się dzisiaj nad naszą własną wiarą. Zachęcał do tego papież Benedykt XVI w jednym ze swoich listów: „[…] każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej oraz zastanowić się nad samym aktem wiary”. Weźmy sobie to papieskie wezwanie do serca.
3.
W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Dzisiejsze ofiary składane na tacę są wsparciem klasztorów klauzurowych w naszej diecezji.
4.
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek – dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, pierwszy piątek miesiąca – pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Od godziny 17:00 spowiedź. Wszystkich parafian zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi, a także do licznego udziału w nabożeństwie o 17:30 oraz we Mszy Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa o godz. 18:00.
5.
W tym tygodniu patronują nam:
– w poniedziałek, 3 lutego św. Błażej, biskup i męczennik pochodził z Cezarei Kapadockiej, ojczyzny św. Bazylego Wielkiego, wielu innych świętych. Studiował filozofię, został jednak lekarzem. Po pewnym czasie porzucił swój zawód i podjął życie na pustyni. Stamtąd wezwano go na stolicę biskupią w położonej nieopodal Sebaście (wcześniej w Armenii, dziś Sivas w Turcji). Podczas prześladowań za cesarza Licyniusza uciekł do jednej z pieczar górskich, skąd nadal rządził swoją diecezją. Został aresztowany i uwięziony. W lochu więziennym umacniał swój lud w wierności Chrystusowi. Tam właśnie miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając oddychanie. Chłopcu groziło uduszenie. Ścięto go mieczem prawdopodobnie w 316 roku.
– w poniedziałek, 3 lutego św. Oskar, biskup urodził się 8 września 801 r. w Amiens (północna Francja) w rodzinie szlacheckiej. Pierwsze lata życia spędził w klasztorze benedyktyńskim w Korbei jako uczeń tamtejszej szkoły. Niebawem sam został benedyktynem w tym opactwie. „Apostoł Północy” ewangelizował Europę Północną, w czym wspierał go cesarz. Ochrzcił Eryka, króla Jutlandii. Zwalczał handel niewolnikami. „Na zewnątrz był apostołem, wewnątrz – mnichem” – tak opisał go jego biograf. Wycieńczony nadmiernymi trudami, zmarł 3 lutego 865 r. Natychmiast został otoczony tak wielkim kultem, że już w dwa lata po śmierci papież Mikołaj I zaliczył go do grona świętych.
– w środę, 5 lutego – Święta Agata, męczennica sycylijska z pierwszych wieków chrześcijaństwa, której kult szybko rozszerzył się na cały Kościół;
– w czwartek, 6 lutego – Święci Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.
– w sobotę, 8 lutego- św. Hieronim Emiliani urodził się w Wenecji w 1486 r. w starej, patrycjuszowskiej rodzinie. Jego ojciec był senatorem, a matka pochodziła z dożów, czyli panujących weneckich. Około roku 1530 Hieronim, założył w Wenecji pierwszy w historii sierociniec. Wychowanie sierot połączono tam z nauką zawodu. Hieronim budował także szpitale. Hieronim zmarł 8 lutego 1537 r. jako ofiara epidemii, w czasie której pielęgnował chorych.
– w sobotę, 8 lutego – św. Józefina Bakhita – urodziła się w 1868 r. w Sudanie. W wieku około 10 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie sprzedawana kolejnym właścicielom, doświadczyła niemal wszystkich fizycznych i duchowych cierpień wynikających z niewolnictwa. Gdy ostatecznie znalazła się w rękach Callisto Legnani’ego, włoskiego konsula, odzyskała wolność. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. Tam zetknęła się ze zgromadzeniem Córek Miłosierdzia, które podjęło trud jej religijnego wykształcenia. Po kilku miesiącach przygotowań Bakhita przyjęła chrzest i bierzmowanie. Otrzymała wówczas imię Józefina – jako znak nowego życia. Kilka lat później wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłosierdzia w Wenecji. Po długotrwałej chorobie zmarła w 1947 r. W 1992 r. beatyfikował ją św. Jan Paweł II. W październiku 2000 r. św. Jan Paweł II kanonizował Józefinę Bakhitę.
6.
Dziękuję Martom z Dziećmorowic za troskę o nasz kościół parafialny oraz Pani Eli i tym, którzy ją wspierają w trosce o kościół w Modliszowie, za każdy wyraz dobroci i życzliwości składam serdeczne Bóg zapłać.
7.
Dziękuję za wpłaty ofiarowane dla powodzian oraz na kurtki dla dzieci, które dalej możemy składać na konto naszej parafii: Bank Spółdzielczy w Oławie oddział w Wiązowie numer rachunku: 63958500072007040001350004 w tytule POWÓDŹ. Lub konto Caritasu:
poprzez BLIK na numer 668 070 000 z tytułem POWODZ
przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ.
8.
Zakończyliśmy wizytę duszpasterską – kolędę. Msza święta w tygodniu codziennie o godz. 18:00. We wtorek i czwartek kancelaria parafialna od 16:00 do 16:45.
9.
Zapraszam o 17:30 w poniedziałek na nowennę za zmarłych, w środę na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i w piątek na nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Bożego Miłosierdzia.
10.
Jutro (poniedziałek 03.02.) o godzinie 10:00 zapraszam Panów do rozebrania szopki i dekoracji.
11.
W tym tygodniu odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w środę (05.02.) od godziny 9:00 Stary Julianów, Kozice, Górny Rusinów oraz Dziećmorowice w czwartek (06.02.) od godz. 9:00 Osiedle Górnicze.