W niedzielę 19 lutego rozpocznie się 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem „Ku trzeźwości z Kościołem”. Trwać będzie do soboty 25 lutego jako duchowe przygotowanie do owocnego przeżycia Wielkiego Postu.
Bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, przypomina, że „ta piękna i jakże potrzebna inicjatywa zrodziła się w ubiegłym wieku z inicjatywy polskich biskupów zatroskanych o stan moralny naszego narodu, pod przewodnictwem bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego”. Ten wielki apostoł trzeźwości był przekonany, że „jeśli w naszym narodzie ma nadal istnieć wiara, istnieć Kościół, jeśli ma istnieć sam naród, to musi zostać pokonana plaga pijaństwa. Z całych sił o to zabiegał, sam dając przykład świętego, trzeźwego życia, praktykując od dzieciństwa dobrowolną abstynencję. Zachęcał wszystkich do gorliwej modlitwy w intencji otrzeźwienia narodu, do działań duszpasterskich i do składania Bogu przyrzeczeń abstynenckich z motywów nadprzyrodzonych. Jako akt wynagrodzenia Bogu za grzechy pijaństwa popełniane w naszej Ojczyźnie, a zarazem jako piękne świadectwo radosnego, wolnego życia bez alkoholu”.
Mając świadomość, jak ważne jest zjednoczenie wiernych na modlitwie w intencji otrzeźwienia naszego narodu, dotkniętego pijaństwem i innymi nałogami, Zespół KEP ds. ATiOU przygotował materiały duszpasterskie. Są to między innymi modlitwy na każdy dzień Tygodnia Modlitw, propozycje homilii i nabożeństw. Zawarte są one w publikacji „Apostoł Trzeźwości” Vademecum 2023, która trafi do każdej polskiej parafii. Oprócz materiałów na Tydzień Modlitw, jest w niej wiele cennych artykułów, świadectw i pomocy duszpasterskich na cały rok. Warto w tym miejscu wspomnieć o wielkim zaangażowaniu kurii diecezjalnych, które podejmują trud, aby materiały trafiły do duszpasterzy i innych osób zaangażowanych w apostolstwo trzeźwości.