ks. dr Krzysztof Ora  Z WYDZIAŁU DUSZPASTERSKIEGO 13 lipca 2020

TYDZIEŃ ŚW. KRZYSZTOFA I 20 LAT MIVA POLSKA

W dniach 19-26 lipca 2020 będzie obchodzony 21. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa wraz z misyjną Akcją św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa – Patrona kierowców i podróżnych będziemy się modlić za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże dla wszystkich. Ważnym punktem obchodów jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie. Do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel. (JK)

Tydzień św. Krzysztofa obchodzony z okazji wspomnienia patrona kierowców i podróżnych, w tym roku będzie przeżywany pod hasłem „Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa”. „Uczestnictwo w Eucharystii zobowiązuje każdego wierzącego do dzielenia się wiarą i Bożą miłością z innymi. W niej też otrzymujemy wielki ładunek Bożej „energii”, dającej nam zdolność do dawania świadectwa wiary i ukazywania innym piękna Ewangelii. Nie zaniesiemy Chrystusa innym, jeśli On wpierw nie zamieszka w naszych sercach” – napisał bp Jerzy Mazur w specjalnym komunikacie wydanym na ten czas.

Bp Mazur podkreślił, że w warunkach misyjnych dostęp wiernych do Eucharystii jest możliwy dzięki środkom transportu, którymi poruszają się misjonarze. Są to najczęściej samochody i motocykle, łodzie motorowe i barki, quady a w innych regionach skutery śnieżne. Jak napisał, mimo ograniczeń wywołanych epidemią, misjonarze „nie zaprzestali służyć chorym i potrzebującym”. „Ich obecność i odważna służba pozostaje dla wielu czytelnym znakiem Bożej miłości i troski o człowieka. Dzięki pojazdom dostarczali i dalej dostarczają pomoc i paczki żywnościowe do odległych osad i wiosek, dowożą leki dla chorych” – czytamy w komunikacie. Środki transportu zostały zakupione z pomocą organizacji MIVA Polska, działającej w ramach Komisji Episkopatu ds. Misji.

Przewodniczący Komisji ds. Misji, bp Jerzy Mazur wyraził wdzięczność wobec wszystkich, którzy przekazali swoją pomoc na środki transportu dla misjonarzy w ubiegłym roku. Jak wymienił, „umożliwiło to realizację 91 projektów w 34 krajach świata na zakup 297 różnych pojazdów dla misjonarzy: 58 samochodów, 3 busy,1 ambulans, 31 motocykli, 1 quad,155 rowerów dla katechistów misyjnych,1 łódź motorowa, 3 silniki do łodzi, 42 wózki dla niepełnosprawnych, 2 autoriksze”. Łącznie na te pojazdy MIVA Polska przekazała pomoc w wysokości 3 450 336 zł i 49 gr. W roku 20-lecia działalności MIVA Polska, bp Mazur podziękował też wszystkim, którzy współpracowali i nadal współpracują z tą organizacją na rzecz misji i bezpieczeństwa kierowców i użytkowników drogi.

Informuje w materiałach przesłanych do parafii na obchody XXI Tygodnia św. Krzysztofa

Plakathttp://www.miva.pl/content/plakat2020.jpg

Materiały duszpasterskiehttp://www.miva.pl/content/materialy.pdf