Wielki Tydzień online. Niedziela Palmowa na rozpoczęcie czasu skupienia

Niedziela Palmowa uroczyście rozpoczyna Wielki Tydzień – czas wyciszenia, skupienia, zadumy i przygotowania do najważniejszego okresu we wszystkich kościołach chrześcijańskich. Tego dnia jest także uroczyście odczytywana liturgia Męki Pańskiej.

– Tak jak napisane w Ewangelii, mieszkańcy Jerozolimy wychodzili na drogę i rzucali Panu Jezusowi gałązki pod nogi. Był to znak uroczystego przyjęcia kogoś ważnego, kogo chcieli w sposób szczególny uhonorować – tłumaczy ks. Krzysztof Czaja, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi na Karwinach. – Niedziela Palmowa rozpoczyna cykl najważniejszych prawd naszej wiary. Wjazd do Jerozolimy i czytanie Męki Pańskiej stanowią zapowiedź tego, co Jezus będzie przeżywał w kolejnych dniach.

Wjazd Jezusa do Jerozolimy został opisany przez każdego z ewangelistów. Jest spełnieniem proroctwa powrotu Mesjasza. Nastąpiło to w atmosferze święta. Chrystus był witany jak król. Nie bez znaczenia jest także to, że nastąpiło to od strony góry Oliwnej – czyli miejsca, z którego przed wiekami z miasta uciekał król Dawid. Również wybór zwierzęcia – Jezus wjeżdża do miasta na osiołku – stanowi wypełnienie zawartej w Starym Testamencie zapowiedzi Zachariasza.

Niedziela palmowa – historia święta

Pierwsze zapiski dotyczące tego święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii -czyli z okresu lat 80. IV wieku. Początkowo procesje odbywały się w Jerozolimie. Następnie rozprzestrzeniły się na całą Europę. W Polsce pojawiły się w średniowieczu. Już w XI wieku, decyzją papieża Urbana II, postanowiono, że poprzez palenie w parafiach ubiegłorocznych palemek wielkanocnych będzie przygotowywany popiół używany następnie podczas Środy Popielcowej – co ma miejsce do dzisiaj. Nie wszyscy wiedzą o tym, że papież Jan Paweł II w 1986 r. postanowił, że w każdą Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży.

Msza święta w telewizji 5.04.2020

Niedzielną mszę świętą będzie można zobaczyć w TV. Transmisje pojawią się także na wielu kanałach: Facebooku i Youtubie kościołów w całej Polsce.

Program TV:
TVP1

• godz. 7:00 – Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach
  • godz. 10:55 – transmisja Mszy świętej z Jasnej Góry

TV Trwam (na stronie internetowej stacji są też dostępne relacje online)

• godz. 9:30 – Msza Święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
  • godz. 12:00 – Anioł Pański z papieżem Franciszkiem

POLSAT RODZINA

• godz. 10:30 – Msza święta dla dzieci

TVP POLONIA

• godz. 13:00 – Msza święta z sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej – bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie