Marian Szatkowski SMA Solimde 12 kwietnia 2020
Parosmie Catholique Tchébébé
BP 94 Sotouboua
TOGO

Drodzy Przyjaciele
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie w tym świątecznym dniu z odległego Togo i zapewniam Was o mojej pamięci i modlitwie. Od dłuższego czasu dochodzą do nas wieści ze świata i szczególnie z Polski o skutkach pandemii, która wstrząsa obecnie całym światem. Nawet tutaj w Togo zaczynamy odczuwać powoli jej skutki, głównie w postaci różnych restrykcji i ograniczeń sanitarnych. Dzięki Bogu, jak na razie liczba zachorowań i śmierci w Togo jest niewielka, ale rząd woli dmuchać na zimne i powoli wprowadza nam podobne ograniczenia jak w Europie: min. granice są zamknięte, wyjazd z dużych miast ograniczony, godzina policyjna w nocy, zakaz większych zgromadzeń, zamknięcie małych zakładów, szkół i świątyń, ograniczenia w dostępie do sklepów, noszenie masek w miejscach publicznych… Powoduje to spore napięcie społeczne, gdyż z jednej strony ludzie boją się nieznanej choroby, a z drugiej obawiają się nędzy, a nawet głodu, jaką mogą spowodować decyzje sanitarne rządu, które pozbawiają wielu ludzi ich źródeł utrzymania. A poza tym, w takim kraju jak Togo, pozbawionym zakupów przez internet oraz lodówek, brak możliwości robienia codziennych zakupów na targowiskach i w sklepikach może okazać się katastrofalny w skutkach. W kwestii religijnej też nie jest łatwo. Całkowite zamknięcie kościołów pozbawia zdecydowaną większość katolików dostępu nie tylko do komunii, ale i do Mszy duchowej. Tutaj niestety nie mamy tak rozwiniętych mediów jak w Europie. Na przykład w takiej wiosce jak Solimde, nie ma ani radia ani telewizji (nie licząc satelitarnej), a internet i telefon działa jedynie kilka razy na dzień po 2 lub 3 minuty, nie mówiąc, że jest drogi. Stąd możecie sobie, drodzy Przyjaciele, wyobrazić ból katolików, którzy nie mogą się modlić wspólnie, ani łączyć się w komunii z innymi. Co do mnie to czuje się dobrze i zdrowie mi dopisuje. W naszym regionie Togo, Bogu dzięki, nie ma na razie żadnych zachorowań na koronawirus i mam nadzieję, że tak zostanie. Ze względu na decyzje sanitarne rządu nasza działalność duszpasterska od miesiąca ogranicza się praktycznie do Mszy prywatnych w naszej wewnętrznej kaplicy lub u sióstr marianistek z Tchebebe. Nasza działalność budowlana jest też praktycznie zawieszona, nie licząc dokończenia instalacji pompy do naszej cysterny. Ze względu na zamknięcie granic, jak na razie nie wiem, czy uda mi się przylecieć do Polski w zaplanowanym terminie na wakacje i Was zobaczyć, ale zachowuję nadzieję na przyszłość i wierzę, że Pan Bóg pomoże nam się spotkać. Kończąc, życzę Wam, drodzy Przyjaciele, obfitych łask od Zmartwychwstałego, który udowodnił nam, że po każdej śmierci, Bóg daje nowe życie. Dlatego modlę się, aby wzmocnił w nas w tym trudnym czasie nadzieję, wiarę i miłość braterską, tak abyśmy razem z Nim radośnie weszli w nowe życie tu na ziemi jak również w niebie na końcu naszej ziemskiej pielgrzymki. wraz z modlitwą

ks. Marian Szatkowski SMA

Ks. Marian Szatkowski SMA

Drodzy Przyjaciele Pozdrawiam Was serdecznie z odległego Togo i mam nadzieję, że Pan Bóg Wam błogosławi.Chciałbym podzielić się z Wami moją radością. 3 maja tego roku odbyło się w Solimde poświęcenie pierwszego budynku nowej misji pod wezwaniem Maryi Niepokalanie Poczętej. Przesyłam Wam w załączniku mały montaż zdjęć z tej celebracji. Uroczystość była stosunkowo prosta, ale zgromadziła większość księży z naszego dekanatu i kilka setek katolików z sąsiednich wiosek. Budynek już stoi i jest mieszkalny, ale wymaga jeszcze sporu prac wykończeniowych (głównie poprawki) no i mebli. Ogólnie jestem jednak zadowolony, że już można tam mieszkać. Gdyż pozwoli mi to lepiej kierować pozostałymi pracami w Solimde, a w szczególności zakończeniem budowy domu dla nauczycieli z Liceum.Kończąc modlę o błogosławieństwo od Zmartwychwstałego dla Was, drodzy Przyjaciele, dzięki wsparciu których to wszystko stało się możliwe. Niech Niepokalana ma Was w swojej opiece.ks. Marian Szatkowski SMA .

Ks. Marian Szatkowski SMA 22 kwi 2019,

Drodzy Przyjaciele Pozdrawiam Was bardzo serdecznie w tym świątecznym czasie i składam Wam moje najlepsze życzenia wielkanocne  Niech Zmartwychwstały Chrystus, Pan Życia,wypełni was radością i pomoże nam wszystkim odnaleźć drogę do prawdziwego życia,które nigdy się nie kończy. wraz z modlitwą ks. Marian Szatkowski SMA…

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej naszą parafię odwiedził Ks. Marian Szatkowski ze Zgromadzenia Misji Afrykańskich, który od wielu lat posługuje w Afryce Zachodniej w Togo i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Aktualnie przebywa on na Parafii pw. św. Alberta Wielkiego w Tchebebe, gdzie przygotowuje na polecenie miejscowego otwarcie nowej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Solimde.

Kontakt:

ks. Marian Szatkowski SMA
Paroisse Catholique Tchebebe
BP 94 Sotouboua
TOGO

email: hiliu@o2.pl lub cher_papa@yahoo.fr

Nr Konta w Polsce w BZWBK :
67 1090 2343 0000 0001 1105 8541

Oto jego ostatnie listy z misji:

Oto jego zdjęcia z jego placówki misyjnej z Tchebebe w Togo z lat 2016-2018

Brama Misji w Tchebebe

Kościół w Tchebebe Kaplica wioskowa Poświęcenie domu Cmentarz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Solimde Typowa Szkoła z Buszu święto tradycyjne Akpema Miejscowe Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Budowa nowej Misji

Jesteśmy na Facebooku
Kalendarz
Lipiec 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031